Co se děje ve vlaštovčím hnízdě

Publikováno: 18.4.2020

Je duben a vlaštovky se k nám vrátily z teplých krajin.

A takto to vypadá u nich doma.

Podívejte.

Tyto vlaštovky jsou moje kamarádky. ?

Vrací se vždy v dubnu do hnízda na našem domě. Mají za sebou dlouhou cestu. Byly přes zimu daleko - až v jižní Africe.

Proto jim staré hnízdo nikdy nesundám, to se ani nemá. Na jaře pak nemají tolik práce se stavěním nového hnízda. Už tak se nalétají dost. ?

Vlaštovky se živí létajícícm hmyzem, který chytají v letu. Jinak jíst ani neumí. Víte, že vlaštovky i v letu pijí?

Když dlouho prší, tak hmyz nelétá a vlaštovky mají hlad.

Během dubna vlaštovky staví hnízdo. Stavba hnízda jim trvá 2 týdny.

Hnízdo vypadá jak mistička a staví ho z hlíny a lepí slinami. Nahoře mají peříčka a stébla, aby vajíčka ležela na měkkém.

V květnu potom začnou hnízdit. Samice (maminka) snese do hnízda 3–7 bílých, červenohnědě skvrnitých vajec.

Samice sedí na vajíčkách asi 14 dní a zahřívá je.

Když se z vajec vylíhnou mláďata, to je panečku potom nějaký spěch!

Oba rodiče mláďata krmí. Nosí jim do hnízda potravu. A při jednom přilétnutí nakrmí jen jedno mládě. Ostatní křičí, že chtějí taky. Tak musí zase rodiče honem odletět pro novou potravu.

Mladé vlaštovky odletí z hnízda asi za 20 dní. To už dokáží samy chytnout hmyz a najíst se. Rodiče je nemusí krmit.

A protože je u nás ještě krásně teplo, snesou další vajíčka, ze kterých se vylíhnou opět mladé vlaštovky.

V září, když jdou děti do školy, sedají vlaštovky na drátech a houfují se. Připravují se na odlet zpět do jižní Afriky. Moc dobře totiž ví, že tady bude zima a zemřely by hlady a zimou.

Děti, podívejte se kolem, třeba nějaké vlaštovčí hnízdo zahlédnete. A teď už víte, co se v něm děje. ?