Na úpatí Pavlovských vrchů

Na úpatí Pavlovských vrchů

Publikováno: 16.5.2024 Autor(ka): Tomáš Bílý

Žáci osmých tříd se zúčastnili výletu za mamuty v Archeoparku v Pavlově. Program s názvem "Na úpatí Pavlovských vrchů" seznámil žáky s tím, jak vypadal běžný život člověka v osadě lovců mamutů, ale i jak taková osada na Pálavě vlastně vypadala.

Žáci byli rozdělení do tří skupin, které představovali tři různá sídliště - tlupy, a snažili se vybudovat svou vlastní pravěkou osadu. Každý tým si vymyslel název své osady a odlišil své obyvatele od ostatních tím, že si vyrobí svou „čelenku“. Během různých her se seznámili s loveckou strategií pravěkých lidí. Zjistili, že mamut nebyl jediným zvířetem, které bylo v gravettienu loveno, ale že na jídelníčku pravěkých lidí byly zejména ryby, králici a jiní drobní savci. Cílem bylo uvědomnění, že spolupráce jednotlivých osad byla klíčová pro život pod Pálavou, ale také že různé zvíře dokázalo zasytit různý počet obyvatel osady. Za každý splněný úkol získal tým jednu součást sídliště a v závěrečné fázi jej umístili do krajiny Pavlovských kopců, čímž si vytvořili vlastní osadu. Tuto svou osadu a strategii svého pravěkého sídliště potom odprezentovali ostatním týmům. 

Závěrem jsme si prošli muzeum, viděli skutečné kosti mamutů i dalších zvířat z doby kamenné, dozvěděli se spoustu zajímavostí, se kterými se pravěcí lidé museli potýkat a vyrovnat. Akce byla velice zdařilá, počasí nám také přálo a důkazem vám budiž tato fotogalerie.