Svatomartinské rohlíky

Publikováno: 14.11.2021 Autor(ka): Soňa Havlíčková

Známé lidové pranostiky nás s dětmi z přípravné třídy vyzvaly ke společnému tvoření a těšení.

Upekli jsme typické svatomartinské pečivo, které má tvar podkovy. Říkalo se jim martinské rohlíky, podkovy, někdy rohy a plnily se mákem, povidly... Hospodyně je darovala na odchodnou čeledi a měly připomínat rohy dobytka ,o které se pacholci a děvečky starali.

V naší cvičné kuchyňce jsme těsto důkladně propracovali, vyváleli, vykrajovali, plnili nádivkou z povidel a po úhlopříčce stáčeli do rohlíčků, které děti zakroutily do podkov -Martinova koně. Stáčení podkoviček děti zvládly zcela samostatně.

Svatomartinská legenda nám ukazuje příklad hezkého chování  -soucitu. Svatý Martin se podělil o teplo, když daroval polovinu svého pláště žebrákovi.

Děti se radostně podělily o rohlíčky se staršími spolužáky, kteří se mnohdy starají o hezké prostředí naší školy.

Ať je pro všechny přicházející zimní čas (s vločkami i bez nich) plný překvapení!