"Druháci objevují svět symetrie"

Publikováno: 1.5.2024 Autor(ka): Nikola Matoušková

Dnešní den ve třídě druhého ročníku byl plný zábavy, objevování a netradičního učení. Tématem dne byla osová souměrnost, a tak jsme se společně vydali na cestu objevování symetrie a zrcadlení. První část dne byla věnována pochopení konceptu osové souměrnosti. Společně jsme si povídali o tom, co znamená, když je objekt osově souměrný, a prohlédli jsme si různé příklady symetrických tvarů ve světě kolem nás. Od zrcadlových obrázků až po přírodní tvary, jako jsou listy stromů, jsme diskutovali o všem, co nám přišlo na mysl. Poté, co jsme si ujasnili základní pojmy, přišla na řadu praxe. Děti dostaly papír a pastelky a začaly kreslit geometrické tvary, které následně dokreslovaly, aby byly osově souměrné. Bylo úžasné sledovat jejich tvůrčí procesy a vidět, jak se snažily vytvořit co nejvíce symetrické tvary. Ale to nebylo všechno! Po dokreslování tvarů jsme se přesunuli k ještě zábavnější části učení o osové souměrnosti - zrcadlení sami sebe! Děti si vytvořily dvojice a postavily se před velké imaginární zrcadlo. Poté společně zkoumaly, jaké pohyby musí udělat, aby jejich odrazy v zrcadle vytvořily perfektní symetrii. Bylo to nejen zábavné, ale také velmi poučné, jak děti pozorovaly své pohyby a snažily se synchronizovat své akce.

Celý den byl plný smíchu, radosti a objevování nových konceptů. Učení o osové souměrnosti se ukázalo jako mimořádně inspirativní a přinášející radostné chvíle jak pro děti, tak i pro učitele. A kdo ví, co nás čeká příště? Možná se společně vydáme na další netradiční výukové dobrodružství!