Mikulov, malebné městečko pod Pálavou

Publikováno: 27.6.2023 Autor(ka): Dana Vaniová

vlakem na školní výlet

O tom, že u nás na jižní Moravě najdeme spoustu krásných míst, není žádných pochyb a že Mikulov je jedním z nich, o tom není pochyb jakbysmet. Navíc je do něj ze Znojma krásné železniční spojení, takže o cíli našeho školního výletu nebylo třeba dlouze přemítat. V pátek 23. června, v očekávaný to den, jsme se hned ráno sešli, jak bylo předem domluveno, pod hodinami před nádražní budovou. Výborně, jsme tu všichni, tak jdeme pro jízdenky a šup do vláčku, který už čeká na nástupišti. Není žádnou ostudou, že někteří z nás jeli vlakem poprvé, vlastně tím líp, protože i samotná cesta se tak stala zážitkem a při pozorování okolní krajiny nám ta slabá hodinka jízdy uběhla jako nic. Z mikulovské stanice jsme zamířili přímým pochodem rovnou do centra, kde jsme se pustili do průzkumu městské památkové rezervace. Jeden měšťanský dům krásnější než druhý, téměř všechny zdobené štukovými plastikami a jeden dokonce bohatým sgrafitem, jak nám prozradila paní učitelka odborný název této, do fasády vyškrabované, dekorace. Po krátkém odpočinku na náměstí s příjemně bublající kašnou starou přes tři sta let a s barokním sloupem skoro stejně tak starým, jsme se odebrali k zámku, do jehož parku se dá vstoupit ozdobnou branou téměř přímo z náměstí. Počátky mikulovského zámku sahají až do doby Přemyslovců a během staletí prošel velkolepými změnami a přestavbami. Po prohlídce této úchvatné stavby s mnoha vyhlídkovými místy, skýtajícími okázalé pohledy do okolí, nadešel čas návratu. V klidu, s časovou rezervou jsme se odebrali zpět na malebné mikulovské nádražíčko, kde jsme počkali, až si vláček pro nás přifrčí a hurá zpět do Znojma. Výlet se nám nesmírně vydařil, počasí nezklamalo a my máme spoustu nových, zajímavých zážitků a poznání. Máme o čem vyprávět a máme i něco málo na ukázku ve fotogalerii.