Stali jsme se pravěkými hrnčíři

Publikováno: 23.1.2024 Autor(ka): Jana Mikulková

V uplynulém týdnu se žáci šestých ročníků naší školy vydali do Jihomoravského muzea. Cílem naší návštěvy bylo proniknout do tajů pravěké keramiky a zažít, jaké to bylo v době pravěkých zemědělců. Celá akce se uskutečnila ve středu 10. ledna, a my, žáci 6. B, jsme byli připraveni na nové poznání.

V první části programu jsme se podrobně seznámili s pojmem keramika a způsoby, jakými pravěký člověk vyráběl tuto důležitou formu umění. Prozkoumali jsme různé techniky a materiály používané v pravěké keramice, což nám otevřelo pohled na náročný proces vytváření nádob a dalších artefaktů.

Dalším krokem bylo studium nádob nejznámějších pravěkých kultur na Znojemsku. Sledovali jsme vývoj a zařazovali jednotlivé artefakty do chronologické osy. Zvláštní pozornost jsme věnovali dvěma významným venuším a zkoumali rozdíly mezi nimi a dalšími soškami, jako například Hedvika a Věstonická venuše.

Nejvíce nás zaujala praktická část programu, kde jsme měli za úkol přiřadit obrázkové kartičky k jednotlivým nádobám. Vrcholným zážitkem bylo vytvoření vlastní malé misky z plastelíny. Tato činnost nám přiblížila, jakým způsobem pravěcí lidé vytvářeli své hrnčířské výtvory.

Edukační program nás nadchl a těšíme se na další podobné zážitky. Bylo to skvělé spojení zábavy a vzdělání, které nám otevřelo oči pro bohatou historii pravěké keramiky.