7 divů Znojemska: den třetí

Publikováno: 31.8.2023 Autor(ka): Eva Hrdličková

Kdyby bylo od rána pěkné počasí, tak jsme dnes řádili na koupališti Louka. Ale bohužel... My jsme si však poradili a domluvili filmové představení v kině Svět - pohádku Princezna a půl království, která byla hodně zábavná a navíc nám rytíř Valerián v podání Marka Ebena připomněl, jak se chovat slušně v různých situacích, což je dobré si občas připomenout. Pak naše kroky směřovaly do chrámu sv. Mikuláše, který bezesporu patří k dalším divům Znojma. Prohlédli jsme si interiér, nejvíce nás zaujala kazatelna ve tvaru zeměkoule, na které jsme hledali obrysy kontinentů. Na chvilku jsme usedli do lavic a jen tak v klidu meditovali. V kostele jsme našli 3 obálky - puzzle a vyšla nám již třetí indicie: KLÍČ K POKLADU NAJDETE...

Po kultuře a rozjímání jsme si dali chutný oběd ve školní jídelně (řízek s bramborami) a zamířili jsme na prohlídku Znojemského hradu. Víme, že Znojmo mělo v historii šanci stát se hlavním městem, že ve Znojmě právě Lucemburkové vymřeli po meči a že na našem hradě pobýval Karel IV. Zajímavá byla i expozice s nábytkem, třeba menší postele pro ženy, které kdysi spávaly vsedě kvůli zachování účesu, nebo skříně s tajnými a na první pohled neviditelnými šuplíky.

Cestou z hradu jsme se zastavili u dalšího z divů Znojma - románské rotundy sv. Kateřiny, jejíž model a výjimečné malby uvnitř rotundy jsme viděli i při prohlídce hradu. Po návratu na základnu jsme si užili trochu sportu v areálu školy (chvilka bez deště) a pak jsme posvačili výbornou pizzu.

Zítra se těšíme na národní kulturní památku - zámek ve Vranově nad Dyjí.