Pasování na čtenáře

Publikováno: 31.5.2023 Autor(ka): Kristýna Vránková

Naše třída se zapojila do projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka a v rámci něj v dubnu poprvé navštívila pobočku Gagarinova Městské knihovny Znojmo.

Cílem tohoto projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti knížka pro prvňáčka, původní česká novinka, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit. Ve školním roce 2022/2023 je to kniha spisovatelky Zuzany Barilové a ilustrátorky Markéty Vydrové s názvem Křeček v letu.

Prvňáčci ukázali paním knihovnicím a panu králi vše, co se za ten první školní rok naučili a poté každý přečetl nějakou hádanku, kterou jsme se snažili společně uhodnout. Pasování ještě předcházel „slib čtenáře“, který všichni společně s paní knihovnicí odříkali a složili a poté už pan král pasoval každého prvňáčka na opravdové čtenáře. Každý dostal čtenářský glejt, poukázku do knihovny a již zmíněnou knihu od Zuzany Barilové.