Virtuální prohlídka elektrárny

Publikováno: 28.11.2023 Autor(ka): Jana Moltašová

Dnes jsme se s žáky 8. ročníků vydali na virtuální prohlídku elektrárny Dlouhé Stráně. Tato přečerpávací vodní elektrárna vybudovaná v Hrubém Jeseníku patří mezi nejvýznamnější české památky a od r. 2005 se řadí mezi 7 největších divů České republiky.

Naše virtuální cesta začala online, ale rychle jsme byli vtáhnuti do fascinujícího světa výroby elektřiny. Měli jsme možnost prozkoumat generátory, turbíny a další klíčové komponenty, které hrají rozhodující roli při přeměně energie. Každý detail byl prezentován s jasnými vysvětleními, která nám pomohla porozumět složitým procesům a technologiím.

Prohlídka nám umožnila například sledovat, jak elektrárna využívá obnovitelné zdroje energie a jak se snaží minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. Také jsme mohli vstoupit do pracovního prostředí pracovníků elektrárny a sledovat, jak tým odborníků spolupracuje a řeší technické výzvy, které se vyskytují při provozu elektrárny.

Nakonec byla připravena pro žáky malá soutěž.

Víte, jaké tři superschopnosti mají Dlouhé Stráně? Kolik měří vedení distribuční sítě?

Takové a podobné otázky měli žáci na základě prohlídky zodpovědět. Odpovídali téměř všichni správně, ale první může být jen jeden. Tentokrát to byl Robert Malík z 8. A. Gratulujeme!