Malí badatelé

Publikováno: 19.2.2023 Autor(ka): Magdaléna Králová

Přírodověda přímo vybízí k tomu naučit se něco praktického. Tento týden se žáci čtvrtých tříd proměnili v badatele a prošli si celým procesem bádání na téma měření délky.

Zdánlivě jednoduché věci se ukázaly pro děti nesmírně obtížné. Vždyť jenom správně si položit otázku byla pořádná dřina, která nám zabrala spoustu času. Žáci se seznámili s novými pojmy, jako např. výzkumná otázka a hypotéza, naučili se naplánovat pokus, správně ho provést a vyplnit badatelský protokol. Ale také zjistili, že není dobré plést si metry s centimetry a co znamená rčení "Dvakrát měř a jednou řež."

Na závěr jsme si zahráli na odbornou konferenci, na které badatelské týmy prezentovaly své bádání.

Protože badatelká výuka byla pro děti něco nového, věnovali jsme jí celé dvě hodiny. Ale věřím, že vynaložený čas a úsilí se nám vyplatí a příště už nám bádání půjde jako po másle.