Výlet do vesmíru

Publikováno: 29.1.2023 Autor(ka): Magdaléna Králová

V lednových hodinách přírodovědy se třídy 5. A a 5. B vypravily na průzkum vesmíru.

První hodinu přírodovědy v novém roce jsme se ocitli na prohlídce vesmírné stanice. Jelikož někdo nedopatřením stiskl jakýsi knoflík, dveře se uzavřely, spustilo se odpočítávání a celá třída málem odletěla do vesmíru. Děti musely prokázat schopnost spolupráce, logické uvažování, znalosti o vesmíru a schopnost vyhledávat informace na internetu. Naštěstí se jim podařilo vyluštit sérii šifer a tím získat číselný kód k otevření dveří a byli jsme vysvobozeni.

V dalších hodinách jsme se na vesmír podívali podrobněji. Povídali jsme si o hvězdách a souhvězdích. Děti si vytvořily jedlé modely souhvězdí zvěrokruhu z křupek. Ve třídě jsme si pak udělali malou výstavku a nakonec své souhvězdí snědli. :)

Sluneční soustavu jsme si také vymodelovali. Na tu nám ale třída nestačila. Museli jsme využít celou chodbu, přes kterou jsme natáhli roli toaletního papíru. Na tom jsme si ukázali, jak vzdálené jsou všechny planety od Slunce a také vzájemný poměr jejich velikostí. Teď už si lépe dokážeme představit, že zatímco naši sousedé Venuše a Mars jsou relativně blízko, Neptun je neskutečně daleko (až na druhém konci chodby). Nebo když si Slunce představíme jako pomeranč, Země je proti němu jako zrnko máku a Jupiter jako hrozinka. A jak jdou planety sluneční soustavy za sebou? Na to si děti ve skupinách vymyslely vlastní mnemotechnickou pomůcku.

Téma vesmír jsme na konci ledna uzavřeli ještě jedním modelem. Tentokrát jsme se zaměřili na Měsíc a jeho fáze. Během jediné hodiny vznikly krásné práce všech žáků a také přehlídka oblíbených sušenek. :) Jen se podívejte do fotogalerie tady.