Halloween ve škole

Halloween ve škole

Publikováno: 23.10.2022 Autor(ka): Radka Nováková

Již v pátek 4. října se můžete těšit na další akci školního parlamentu, Halloween ve škole. Nasaďte masky, oblečte kostýmy a přijďte si halloweenský pátek užít do školy. 

Strašidelné masky, barevné kostýmy, dobroty, vyřezávané dýně ... Co ještě si vybavíte, když někdo vysloví slovo Halloween? Ačkoliv se jedná převážně o svátek, který slaví děti i dospělí v anglicky mluvících zemích, už i u nás docela zdomácněl. 

Halloween se každoročně slaví 31. října v předvečer křesťanského svátku Všech svatých. V českých zemích je tento svátek znám jako "Dušičky" a slavíme je 2. listopadu. 

Vznik a vývoj tohoto svátku není jednoznačný, ale uvádí se, že jeho kořeny můžeme hledat v tradici starých Keltů. Na konci října se loučili s létem a slavili příchod nového roku. Noc mezi říjnem a listopadem nesla název Samhain podle keltského boha Samhaina, pána mrtvých.

Noc Samhain byla plná oslavy. Keltové zapalovali ohně a lidé si vyráběli převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Věřili, že duchové zemřelých měli v tuto noc možnost zasahovat do života živých.